Za co kochamy MFP? Mocne strony wielofunkcyjnych urządzeń drukujących klasy biznesowej

Autor | Technologia i urządzenia

mężczyzna przy urządzeniu wielofunkcjynym

Współczesne Multi-Function Printers kuszą nabywców na wiele sposobów: coraz większymi ekranami paneli sterujących i możliwościami ich personalizacji, współpracą z urządzeniami przenośnymi czy też interesującym designem. Starają się nas zauroczyć „od pierwszego wejrzenia”. Jednak o ich autentycznej sile i sukcesie rynkowym decydują mniej atrakcyjne marketingowo cechy, które okazują swoją siłę (lub słabość) w codziennej, intensywnej pracy. Dokładnie tak, jak w miłości: pierwsze wrażenie decyduje o spotkaniu, jednak trwałość związku zależy od umiejętności radzenia sobie z codzienną rutyną.

Codzienność MFP to tysiące skanowanych, kopiowanych/drukowanych stron dokumentów. By wywiązać się z tego zadania, potrzebna jest niezawodność, jakość, oszczędność, wygoda i bezpieczeństwo użytkowania.

Duży może więcej

Jeżeli potrzebujemy wysokiej jakości skanów i wydruków/kopii w dużych nakładach oraz niskiej cenie jednostkowej, musimy się przygotować na zakup profesjonalnego urządzenia. Wybór tańszych modeli może zakończyć się większymi wydatkami – przede wszystkim na materiały eksploatacyjne i naprawy.

W przypadku urządzeń MFP zasada „duży może więcej” sprawdza się w stu procentach (czytaj więcej). Faktem jest, że wszystkie urządzenia MFP – od marketowego sprzętu za kilkaset złotych po biurowe kombajny – oferują integrację funkcji skanowania, kopiowania, drukowania i opcjonalnie faksowania. Jednak realizacji tych funkcji na profesjonalnym poziomie możemy oczekiwać tylko od urządzeń przeznaczonych do zastosowań biznesowych.

Integracji bez straty jakości

Wygoda integracji funkcji drukarki, kopiarki, skanera i faksu w jednym urządzeniu może być pozorna lub autentyczna. Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach, czyli – w interesującym nas przypadku – przede wszystkim w szybkości druku/kopiowania/skanowania, jakości (rozdzielczości, odwzorowaniu kolorów, ostrości skanowanych i drukowanych obrazów), koszcie druku oraz czasie od wysłania plików na drukarkę do wydrukowania pierwszej strony.

Tanie domowe MPF całkiem nieźle radzą sobie z szybkością druku czarno-białego (do 20 stron na minutę), lecz już druk w kolorze i skanowanie (zarówno pod względem tempa, jak i jakości) nijak się mają do osiągów MFP biznesowych. Wystarczy zajrzeć do specyfikacji dowolnego modelu Konica Minolta z serii Bizhub, by zdać sobie sprawę z przepaści technologicznej dzielącej te klasy urządzeń.

Jeżeli drukujemy/kopiujemy średnio kilkanaście stron dziennie, różnice są mało zauważalne (w szybkości i kosztach). Jednak już przy 50-100 kopiach dziennie, warto przemyśleć zakup urządzenia z wyższej półki. Nawet przy stosunkowo niewielkim obłożeniu pracą odczujemy znaczącą poprawę komfortu użytkowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat urządzeń drukujących? Chcesz dobrać odpowiednie urządzenia do swojego biura? Skorzystaj z pomocy specjalistów i skontaktuj się z naszym doradcą handlowym.

Kamil Gamrat – kg@kserkop.pl

tel. 609 506 503

Oszczędność w wielu wymiarach

Zaawansowane technologicznie MFP oferują oszczędności w kilku wymiarach:

  • mniej płacimy za pojedynczy wydruk – duże urządzenia drukujące mają znacznie bardziej wydajne tonery/tusze, a co za tym idzie mniejszy koszt pojedynczego wydruku,
  • krócej czekamy na wydrukowanie pierwszej strony – kilkanaście sekund, zamiast kilkudziesięciu, a nawet ponad minutę, co – po przemnożeniu przez codzienną liczbę przejść ze stanu aktywności do rozpoczęcia druku – oznacza stratę lub oszczędność całych godzin pracy w okresach tygodniowych i miesięcznych,
  • dwustronny druk/kopiowanie i skanowanie nie wymagają mozolnego obracania kartek dokumentu oraz obecności przy urządzeniu , a przy zastosowaniu funkcji dualscan (w urządzeniach Samsunga w standardzie) skanowanie dwustronne wykonywane jest w jednym przebiegu (rośnie szybkość, spada ryzyko zacięć papieru – ewidentna oszczędność czasu, a więc kosztów pracy,

  • rzadziej musimy uzupełniać papier, wymieniać tonery/tusze i bębny drukujące – typowy sprzęt nabiurkowy dysponuje podajnikiem na 100 kartek, gdy pojemność biznesowego MFP liczy się w tysiącach arkuszy i możliwości korzystania z różnych formatów bez wymiany papieru w podajniku.

Podniesienie wyliczonych parametrów przekłada się na trzy rodzaje oszczędności:

  • spadają koszty druku,
  • spadają koszty pracy – oszczędzamy czas, a więc pośrednio pieniądze, poprzez skrócenie oczekiwania na wydruk pierwszej strony, konieczność częstego uzupełniania i zmiany formatu papieru,
  • oszczędzamy na usługach serwisowych – mniejsze nakłady na serwis, bo mniej jest awarii, np. tych wynikających z niewłaściwego uzupełniania papieru (zacięcia papieru, zmarnowane wydruki, awarie elementów mechanicznych), raporty o potrzebnej wymianie materiałów eksploatacyjnych i awariach są automatycznie przesyłane do serwisu, dzięki czemu można reagować z wyprzedzeniem i zapobiegać przerwom w pracy urządzenia.

Bezpieczeństwo

W urządzeniach przeznaczonych do użytku domowego nie ma potrzeby montowania zaawansowanych systemów zabezpieczeń – w urządzeniach biznesowych są one koniecznym standardem.

Autoryzacja dostępu, personalizacja interfejsu, zabezpieczenia przed atakami hakerskimi (więcej dowiesz się tutaj), monitoring i raportowanie– wszystko to pozwala na bezpieczne, oszczędne i optymalne wykorzystanie biurowych MPF.

Niezawodność i wygoda na lata

Osiągnięcie wyżej wypunktowanych parametrów szybkości, jakości, ilości i bezpieczeństwa jest możliwe tylko w oparciu o najwyższej jakości podzespoły, z których zbudowane jest urządzenie drukujące. To one zapewniają wytrzymałość na maksymalne obłożenie pracą i niezawodne działanie na przestrzeni miesięcy i lat – lub w skali dziesiątków oraz setek tysięcy kopii/wydruków.

Podobnych właściwości nie możemy oczekiwać od urządzenia drukującego za kilkaset złotych. Nie sposób też od nich wymagać wielu dodatkowych, lecz bardzo ułatwiających pracę funkcji, takich jak układanie, zszywanie czy składanie dokumentów, czyli funkcjonalności oferowanych przez finishery.

Jedno profesjonalne urządzenie wielofunkcyjne to realne zastępstwo dla kilku, a nawet – przy niewielkim obłożeniu drukiem poszczególnych stanowisk – kilkunastu drukarek nabiurkowych. Wykonuje tę sama pracę, a jednocześnie oferuje nieporównywalną jakość i wielość funkcji dodatkowych. W takiej maszynie można się zakochać. 😉

Ostatnio zmodyfikowane: 7 marca 2018