Kupić? Wydzierżawić? Wziąć w leasing?

Autor | Optymalizacja i porady

leasing

Kiedy firma potrzebuje do prowadzenia działalności maszyny, urządzenia czy samochodu służbowego, staje przed wyborem pomiędzy zakupem, dzierżawą a leasingiem. Wybór każdej z tych możliwości pociąga za sobą określone konsekwencje.

Decyzja o sposobie pozwalającym użytkować daną maszynę czy urządzenie, powinna zależeć od rzeczowej i racjonalnej analizy możliwości finansowych, sytuacji prawnej, potrzeb i długoterminowych planów oraz strategii rozwoju firmy. Nie zmienia to faktu, że oferty dzierżawy i leasingu stają się coraz atrakcyjniejsze. Dla wielu firm są one wręcz jedyną możliwością korzystania z wysokiej klasy urządzeń, bez zaciągania ryzykownych zobowiązań finansowych.

Kiedy zakup?

Kupujemy, gdy mamy kapitał do zainwestowania lub możliwość zaciągnięcia kredytu.

Kupujemy rzeczy, których koszt jest niski, a planowany okres eksploatacji na tyle długi, by opłaciła się długoterminowa dzierżawa czy leasing. Oczywiście wiele zależy od szczegółowych warunków umowy dzierżawnej czy leasingowej.

Kupujemy lub bierzemy w leasing rzeczy, których właścicielami chcemy się stać – natychmiast (zakup) lub po upływie określonego czasu (leasing). Umowy leasingowe zawierają zwykle klauzulę, w której określa się koszt wykupu po zakończeniu okresu umowy. Nie musimy, ale mamy prawo do wykupu po cenie będącej niewielką częścią (od 1 do kilku procent) początkowej wartości rzeczy. Dzierżawa nie daje nam takiej możliwości.

Dodatkowo warto zapytać sprzedawcę o możliwość zakupu ratalnego.

Kiedy leasing lub dzierżawa?

Wtedy, gdy nie chcemy inwestować własnych pieniędzy lub ich nie mamy, a bank nie jest skłonny udzielić nam kredytu. W takich sytuacjach leasing lub dzierżawa jest sposobem na użytkowanie niezbędnego w firmie sprzętu. Dotyczy to przede wszystkim podmiotów młodych, których zdolność kredytowa, w ocenie banków, jest zbyt niska. Teoretycznie, można otrzymać kredyt nawet na rozpoczęcie działalności, ale w praktyce, bez zabezpieczeń i historii kredytowej, nie jest to łatwe. Umowy leasingowe wymagają mniej formalności, a okres oczekiwania na decyzję jest krótszy niż w przypadku kredytów.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat urządzeń drukujących? Chcesz dobrać odpowiednie urządzenia do swojego biura? Skorzystaj z pomocy specjalistów i skontaktuj się z naszym doradcą handlowym.

Kamil Gamrat – kg@kserkop.pl

tel. 609 506 503

Ponadto leasing (konkretnie leasing operacyjny) i dzierżawa to formy wejścia w posiadanie danej rzeczy, które są korzystne dla firm „poszukujących kosztów”. W obu przypadkach amortyzacja środka trwałego jest po stronie firmy leasingowej, a co za tym idzie firma biorąca do używania może wszystkie wydatki z tytułu leasingu operacyjnego (opłatę wstępną, raty, odsetki) „wrzucić w koszty”. Podobnie jest z dzierżawą.

ekran dotykowy urządzenia drukującego

Czym różni się dzierżawa długoterminowa od leasingu?

Poza podobieństwami, umowy dzierżawy i leasingu znacznie się różnią. Ogólnie umowy dzierżawy są bardziej elastyczne. Można je zawrzeć na dowolny okres. Stawki opłat nie są regulowane. Inaczej jest w przypadku leasingu. Umowę teoretycznie można zawrzeć na dowolny okres, ale pod warunkiem, że suma rat (i ewentualnej opłaty wstępnej) będzie przynajmniej równa cenie nabycia rzeczy przez finansującego. Innymi słowy musimy w ratach spłacić przynajmniej tyle, ile kosztowało firmę leasingową nabycie oddawanej w leasing rzeczy. Co w praktyce oznacza, że czym krótszy okres umowy leasingowej, tym wyższe płacimy raty.

Tak w największym skrócie przedstawiają się korzyści różnych form wchodzenia w posiadanie interesujących nas rzeczy. Na osobne potraktowanie zasługują korzyści związane z leasingiem/dzierżawą urządzeń drukujących.

urządzenie drukujące z wydrukowanymi kartkami

Co jest wliczone w czynsz?

Podstawowe zalety dzierżawy sprzętu drukującego wydają się oczywiste. Wynikają one z tego, co już zostało powiedziane, ale nie zaszkodzi małe podsumowanie z uzupełnieniami:

  • nie inwestujemy – zamiast tego płacimy miesięczny czynsz, który traktowany jest jako koszt prowadzenia działalności;
  • oszczędzamy – na operacjach księgowych związanych z posiadaniem, amortyzacją i likwidacją środków trwałych, na obsłudze technicznej urządzeń (instalowanie, kontrola, serwisowanie i doradztwo w przypadku problemów z urządzeniem, zamawianie materiałów eksploatacyjnych – te ostatnie, z wyłączeniem papieru, zazwyczaj wliczone są w czynsz), na awariach – naprawa nic nas nie kosztuje (jest wliczona w czynsz), a na czas jej wykonania otrzymujemy nieodpłatnie urządzenie zastępcze o porównywalnych parametrach;
  • precyzyjnie planujemy – nie zaskoczą nas rosnące koszty, bo z góry wiadomo, ile będzie nas kosztował druk w skali miesiąca, roku lub kilku lat (mamy gwarancję stałej ceny w czasie całego okresu dzierżawy);
  • korzystamy z najlepszego sprzętu – dzierżawiąc, możemy pracować na sprzęcie, którego zakup mógłby przekraczać zdolność finansową naszej firmy;
  • otrzymujemy błyskawiczną pomoc techniczną – czas reakcji serwisowej w przypadku sprzętu dzierżawionego liczy się nie w dniach, lecz godzinach, czego znaczenie nie wymaga chyba komentarza.

urządzenie hp

Warunki dzierżawy i leasingu w wielu firmach są podobne. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, bo oferta jest profilowana zgodnie z oczekiwaniami i możliwościami konkretnego klienta. By poznać szczegóły, wystarczy skontaktować się z doradcą: http://www.kserkop.com/pl–dzierzawa-kserokopiar-1109.

Ostatnio zmodyfikowane: 7 marca 2018