Powielacze cyfrowe Riso – więcej niż kopiarki

Autor | Technologia i urządzenia

Urządzenia Riso

Urządzenia Riso łączą najlepsze cechy cyfrowych kopiarek, klasycznych powielaczy i techniki sitodruku. Ich zastosowania lokują się w przestrzeni rynkowej tam, gdzie kończą się możliwości kserokopiarek, a jeszcze nie jest opłacalny druk offsetowy. Producenci druków akcydensowych cenią je za szybkość i niezawodność – artyści zachwycają się możliwością uzyskania efektu „sita” bez mozolnego wytwarzania matryc i nakładania farb. Warto przyjrzeć się możliwościom oferowanym przez Riso.

Większość użytkowników biurowych urządzeń drukujących nie słyszało o produktach Riso. I zapewne nigdy nie usłyszy, bo możliwości Riso znacznie przekraczają potrzeby większości biur.

Jak powstaje obraz w Riso?

Urządzenia Riso najpierw tworzą matrycę, która powstaje automatycznie na podstawie zeskanowanego oryginału lub obrazu przesłanego z komputera. Matryca naciągana jest automatycznie na cylinder z farbą – czarną lub kolorową, co daje możliwość uzyskania szerokiej palety barw.

Farby stosowane w maszynach Riso nie wymagają utrwalania termicznego, a prowadzenie papieru jest proste. Znaczne przyspiesza to proces druku, nawet do 180 ppm – wydajności, która jest niedostępna dla drukarek biurowych klasy biznesowej. Konkurować z nią mogą jedynie potężne systemy cyfrowego druku produkcyjnego (np. seria Accurio Press firmy Konica Minolta).

Trwałe, niezawodne i ekologiczne

Nieskomplikowana konstrukcja urządzeń Riso, niewielka liczba elementów mechanicznych i solidne wykonanie sprawiają, że są to maszyny niezawodne, które potrafią pracować nawet po wykonaniu kilkunastu milionów kopii. Wytrzymałość risografów porównywana jest często z maszynami offsetowymi.

Do swoich licznych zalet Riso zalicza także spełnianie wysokich standardów ekologicznych. Druk odbywa się przy użyciu farb przygotowanych na bazie oleju ryżowego, a matryce powstają na podłożach produkowanych z włókien bananowca. Wykazują też rekordowo niskie wśród urządzeń drukujących zapotrzebowanie na energię elektryczną.

urządzenia riso

Gdzie sprawdzi się Riso?

Powielacze cyfrowe Riso objawią pełnię swych możliwości wszędzie tam, gdzie potrzebny jest średnionakładowy druk jedno- czy dwukolorowy. Z maksymalną szybkością, z minimalnymi kosztami (mogą zejść zdecydowanie poniżej 1 grosza za stronę A4) i często na żądanie, czyli przede wszystkim do druku wszelkiego rodzaju instrukcji obsługi, ulotek informacyjnych (głównie leki) i średnionakładowych druków akcydensowych (plakaty, metki, etykiety, cenniki, kwestionariusze, formularze, itp.).

Przy nakładach kilkunastu czy kilkuset tysięcy sztuk ekonomiczniejszy jest druk offsetowy. Przy seriach rzędu kilkuset do kilku tysięcy egzemplarzy kserokopiarki stają się za mało wydajne i wytrzymałe, a offset jeszcze zbyt drogi. W tę niszę wchodzą właśnie cyfrowe powielacze Riso. Są niezawodne i szybkie jak offset, a jednocześnie elastyczne i łatwe w obsłudze jak kserokopiarki.

W związku z prostym przebiegiem papieru w maszynie, risografy radzą sobie doskonale nawet z drukiem na papierach makulaturowych, kopertach czy papierach o niskich gramaturach /np. samokopia/. Pozwalają też uzyskać efekt imitujący klasyczny sitodruk. Obie te cechy sprawiły, że maszyny Riso są chętnie używane przez środowiska kreatywne – agencje reklamowe, małe drukarnie artystyczne, wydawców, gazetek, zinów i komiksów.

Ostatnio zmodyfikowane: 26 czerwca 2018