Memjet – rewolucja w etykietach

Autor | Technologia i urządzenia

drukowanie etykiet

Słowo „rewolucja” jest stanowczo nadużywane, jednak w przypadku głowicy Memjet mamy do czynienia z autentycznym przewrotem w podejściu do druku atramentowego. W tradycyjnej plujce głowica jeździ po prowadnicy nad papierem. Głowica Memjet jest nieruchoma – papier przesuwa się pod nią. I to wszystko? A czy trzeba czegoś więcej, skoro dzięki tej „drobnej” zmianie druk przyspieszył do 300 mm na sekundę przy rozdzielczości 1600×800 dpi?

Prace nad innowacyjną głowicą rozpoczęły się w pierwszej połowie lat 90 XX w. Jednak pierwsza, wyposażona w nią drukarka pojawiła się na rynku dopiero w 2011 r. Dedykowano ją wszystkim użytkownikom, którzy stawiają na jakość, szybkość i niską cenę druku, czyli w zasadzie każdemu z nas.

Magia liczb

Głowica Memjet wygląda na pierwszy rzut oka dość niepozornie: płaska, niedługa listwa. Jednak to, co w sobie ukrywa, prezentuje się imponująco.

głowica memjet

Szerokość głowicy, to 255 mm, co pozwala uzyskać szerokość zadruku do 215,9 mm, a w efekcie, przy formacie A4 lub druku na rolce, daje maksymalne wykorzystanie powierzchni materiału. W głowicy zainstalowano 70 400 dysz, które w ciągu sekundy są w stanie wystrzelić 700 000 000 kropelek tuszu w rozmiarze 1,2 pikolitra (nieco ponad jedną bilionową część litra). Jak wiadomo, czym mniejsza pojedyncza kropla i czym więcej kropel na określoną powierzchnię zadruku, tym lepsza jakość. Dzięki temu drukarki z głowicami Memjet oferują jakość wydruku do 1600×1600 dpi. Doskonałe odwzorowanie kolorów możliwe jest dzięki zastosowaniu zestawu pięciu tuszy – CMY plus dwa K.

Imponująca jest szybkość druku: 1 strona A4 lub 300 mm z rolki na sekundę przy wydruku mono w maksymalnej rozdzielczości. Spada ona nieznacznie przy druku kolorowym (http://www.kserkop.com/pl–urzadzenia-poligraficzne-16).

Takie osiągi możliwe były do uzyskania dzięki temu, że głowica jest nieruchoma, a więc nie traci czasu na „dojeżdżanie” do odpowiedniego miejsca zadrukowywanego materiału. A skoro nie ma mechanizmu przesuwu głowicy, zmniejsza się w sposób oczywisty awaryjność drukarki.

Producent zapewnia też, że głowice Memjet bronią się przed tradycyjnym problemem zasychania tuszu i zatykania dysz, dzięki specjalnemu systemowi samoczyszczenia i konserwacji.

Na potrzeby druku wielkoformatowego, głowice Memjet można łączyć w zestawy. Pozwala to na zadruk materiału podawanego z roli w popularnej szerokości 1076 mm.

memjet

Od biura do linii produkcyjnej

Głowice Memjet znalazły zastosowanie w drukarkach biurowych, urządzeniach wielofunkcyjnych i w druku wielkoformatowym. Do ich zakupu zachęcają nie tylko szybkość druku, znacznie przekraczająca osiągi oferowane przez drukarki laserowe i tradycyjne atramentówki, ale też koszty eksploatacji. Ceny sprzętu i materiałów eksploatacyjnych już nie odstraszają, a osiągi są znakomite.

Chcesz wiedzieć więcej o urządzeniach produkcyjnych technologii MemJet i systemach wykańczających? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Paweł Cwynar – pawel.cwynar@kserkop.pl

Prawdziwym przełomem w karierze głowic Memjet stało się ich zastosowanie w maszynach do druku etykiet. Po zestawieniu współpracujących z drukarką maszyn do sztancowania, cięcia wzdłużnego, przewijaków i dyspenserów (ewentualnie automatycznych maszyn do naklejania etykiet), otrzymujemy pełną linię produkcyjną. Tu możesz zobaczyć, jak działa taka linia:

Druk etykiet z terminem „na wczoraj”

Wyobraźmy sobie sytuację, w której klient przynosi projekt etykiety formatu 100×100 mm w pliku graficznym i oczekuje, że otrzyma 1000 wydruków następnego dnia, a najlepiej za kilka godzin. Absurd. Tak, jeżeli myślimy o zastosowaniu fleksodruku. Technologia Memjet umożliwia zaspokojenie nawet tak wyśrubowanych wymagań. Jest to możliwe dzięki maksymalnemu skróceniu czasu przygotowania do druku.

urządzenie memjet

W przypadku fleksodruku ustawienie linii produkcyjnej (wykonanie filmów, przygotowanie formy drukowej, jej opracowanie i naklejenie na wałki polimerów, pasowanie kolorów) trwa od jednego do kilku dni. Zastosowanie druku cyfrowego w technologii Memjet skraca je dosłownie do kilku minut, bo tyle zajmuje wprowadzenie nośnika (papier, folia) do maszyny. Wydruk jest możliwy z poziomu popularnych programów graficznych. W efekcie, mając poprawnie przygotowany projekt, możemy uruchomić proces druku w ciągu kilku minut.

Technologia ta jest bardzo elastyczna – opłacalna zarówno przy bardzo krótkich seriach, etykietach spersonalizowanych, jak też w druku średnionakładowym. Co ważne, druk cyfrowy w technologii Memjet pozwala na uzyskanie poprawnych wydruków już od pierwszej do ostatniej etykiety, odpadają więc straty materiału w trakcie pasowania kolorów oraz w czasie rozbiegu i kończenia roli. Urządzenie ma niskie zużycie energii i nie emituje ciepła i ozonu – przy imponującej wydajności, elastyczności i niskich kosztach – do zalet Memjet dojdzie też dbałość o środowisko naturalne.

urządzenie drukujące memjet

Dla kogo Memjet?

Jako coraz powszechniej stosowana technologia druku – dla każdego. Natomiast linie produkcyjne do druku etykiet w technologii Memjet, to doskonała oferta dla małych drukarni, producentów (branża spożywcza, kosmetyczna, farmaceutyczna i inne), ale też dla dużych drukarni, jako wsparcie głównej produkcji i sposób na pozyskanie klientów oczekujących usługi „od ręki”, szczególnie w przypadku małych serii, których druk w innej technologii byłby nieopłacalny.

Warto podkreślić, że prostota obsługi i kompatybilność z popularnym oprogramowaniem, to nie tylko skrócenie czasu przygotowania do druku, ale też oszczędności wynikające z braku konieczności zatrudniania wysoko wykwalifikowanego personelu. Obsługi linii do produkcji etykiet z wykorzystaniem cyfrowej technologii Memjet można się nauczyć w kilka godzin.

Ostatnio zmodyfikowane: 7 marca 2018